Dobre praktyki żywieniowe

Trening pływaka charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem na produkty energetyczne. Są one niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu treningowego i zdrowego przejścia przez etapy wzmożonej pracy – szczególnie u młodych pływaków.

Prawidłowo zbilansowana dieta wspomaga nie tylko prawidłową tolerancję na wysiłek ale również przyspiesza procesy odnowy powysiłkowej.

Czytaj dalej Dobre praktyki żywieniowe

Analiza wieku

Wielu trenerów i zawodników, ale i rodziców w młodocianych zawodnikach, zapomina o podstawowym zasadzie nauczania i treningu – stopniowanie trudności. Zapominamy czasami my wszyscy, ze mamy do czynienia z dziećmi. Wszyscy chcą mieć w sposób łatwy i szybki efekt uczestniczenia w treningu. Sukces!!! Trening jest procesem długotrwałym. Rozłożonym w czasie. Na wynik, efekt i sukces trzeba poczekać cierpliwie.

Czytaj dalej Analiza wieku

Badania nad zakwaszeniem krwi i oczyszczaniem kwasu mlekowego z organizmu

Badania nad zakwaszeniem krwi i oczyszczaniem kwasu mlekowego z organizmu na podstawie wyników elity światowego pływania podczas zawodów

Koncentracja kwasu mlekowego we krwi [BLa ? blood lactate] po ukończonym wyścigu może być zależna m.in. od charakterystyki wyścigu natomiast aktywna regeneracja [AR- active recovery] zwiększa usuwanie kwasu mlekowego. Naszym celem było: zbadanie jak płeć, wiek, dystans, i styl pływacki wpływają na stężenie kwasu mlekowego po wyścigu oraz opracować model bazując na aktywnej regeneracji żeby wspomóc usuwanie LA. Retrospekcyjnie analizowaliśmy powyścigowy LA u stu zawodników uczestniczących w finałach Mistrzostw Kanady. Kwas był również oceniany podczas aktywnej regeneracji. „Powyścigowy” LA był najwyższy po wyścigach na 100 I 200 metrów, a mniejsza po wyścigach na 50 I 1500 metrów. Czynnik wiekowy okazał sie nieistotny w badaniach. Poniższy model może być wykorzystany żeby oszacować zmianę w LA podczas aktywnej regeneracji: D [BLa] po regeneracji = -3,374 + 1,162 (M= 0, K= 1) + 0,789 * „powyscigowy” LA + 0,003
Czytaj dalej Badania nad zakwaszeniem krwi i oczyszczaniem kwasu mlekowego z organizmu